ERAC CLUB RANKINGS 1993

  • Male Rankings
  • Female Rankings

Male Rankings 1993  

100m  
11.1   W. Morris  SM  
11.4   G. Crossland  SM  
11.5   J. Langley  U20  
11.9   N. Kensley  U17  
12.2   C. Ayling  V45  
12.2   A. Harmer  U15  
12.3   P. Morgan  SM  
12.3   C. Legate  U15  
12.3   P. Ramsden  SM  
12.4   J. Ross  SM
12.5   P. Gilbert  SM  
12.5   B. Slaughter  SM  
12.7    D. Ayling  U17  
12.9   M. Grant  U17  
13.1   G. Smith  U17  
13.3   M. Gurney  SM  
13.5   L. Whitehead  V40  
13.5   J. McFetters  U13  
13.8   P. Ay1ing  U15  
13.8   C. Piper  U13  
14.1   N. King  U13
14.2   J.  Groenen  U13  
14.2   S. Zohrehie  U13  
14.4   N. King  V40  
14.8   N. Cham  U13  
15.0   D. Shepherd  U15  
15.7   J.  Legate  V40  
16.1   E. Coope  V60  
16.2   S. Dallaway  U13  
16.6   C. Ay1ing  U13  
16.7   A. Ross  U13  
16.9   M. Pysden  U13  
16.9   N. Chambers  U13  
17.2   D. Saunders  U13  
17.6   P. Wood  U13  
17.8   N. Wi1son  U13  
18.5   D. Bennetts U11
18.6   M. Marshall U13  
19.7   B. Coope  U11  
19.7   J. Keen  U11
21.6   J. Taylor  V50  
   
 200m  
22.2  W. Morris  SM  
23.3  G. Crossland  SM  
24.1  T. Smith  SM  
24.2   J. Ross  SM
24.2  N. Kensley  U17  
24.2  A. Harmer  U15  CR
24.5  C. Legate  U15  
24.7  J. Langley  U20  
24.8   C. Ayling  V45  
25.0  A. Payne  SM  
25.6  P. Morgan  SM  
25.7   P. Ramsden  SM  
25.8  B. Slaughter  SM  
26.3  J.  Matthews  U15  
27.2  G. Smith  U17  
27.3  T. Chin  SM  
27.7  M. Gurney  SM  
27.7  L. Whitehead  V40  
27.7  C. Piper  U13  
28.0  J. McFetters  U13
28.6  N. King  U13  
29.1  N. King  V40  
29.6  S. Zohrehie  U13  
31.2  S. Dallaway  U13  
31.4  L. Baker  U15  
32.2  E. Coope  V60  
32.3  D. Saunders  U13  
35.1  J. Legate  V40  
   
 400m  
51.3  T.Smith  SM  
52.3  G.Cross1and  SM  
54.7  J. Ross  SM  
54.1  C.Legate  U15  CR
56.4  B.Slaughter  SM  
57.6  C.Ay1ing  V45  
57.9  P.Gilbert  SM  
58.3  P.Ramsden  SM  
59.2  T.Chin  SM  
60.8  M.Grant  Ul7  
65.6  W.Lang1ey  U15  
65.6  N.Gossedge  SM  
67.8  L.Whitehead  V40  
70.0  G.Kybett  U15  
75.5  E.Coope  V60  
77.1  N.Batt  SM  
93.4  J.Taylor  V50  
   
 800m  
2.00.9  A.Payne  SM  
2.07.0  T.Smith  SM  
2.09.5   P.Gilbert  SM  
2.14.6  S.Hutchison  SM  
2.18.4  T.Chin  SM  
2.24.4  S.Offord  U15  
2.24.8  M.Gurney  SM  
2.25.6  P.Ay1ing  Ul5  
2.29.6  J.Taylor  V50  
2.30.9  N.Cham  U13  
2.31.7  B.Appleby  U17  
2.32.4  N.Gossedge  SM
2.32.7  W.Langley  U15  
2.36.5  A.Vine  SM  
2.39.7  L.Baker  U15  
2.42.5  D.Finney  V40  
2.52.1  D.Saunders  U13  
2.54.0  N.Batt  SM
3.00.5  C.Ay1ing  U13  
3.01.8  M.Pysden  U13  
3.03.4  J.Legate  V40  
3.42.0  A.James  U13
   
 1500m  
4.18.3  S. O'Neill  SM  
4.22.4  G. Cook  SM  
4.28.0  A. Payne  SM  
4.32.7  S. Baker  SM  
4.34.9 D. Roberts  SM  
4.47.5  S. Hutchison  SM  
4.48.5  P. Gilbert  SM  
5.00.6  B. Slaughter  SM  
5.03.5  D. Ayling  U17  
5.05.1 J. Taylor  V50  
5.07.8  P. Ayling  U15  
5.08.9  S. Offord  U15  
5.12.6 W. Langley  U15  
5.15.9  B. Appleby  U17  
5.21.3  A. Vine  SM  
5.25.3  S. Dalloway  U13  
5.29.7  D. Finney  V40  
5.42.6  J. Langley  U20  
6.02.0  N. Batt  SM  
6.04.1  J. Legate  V40  
6.09.8  P. Keen  U13  
   
 5000m  
15.30.6  G. Cook  SM  
16.18.9  D. Roberts  SM'  
18.12.3  A. Vine  SM  
18.40.5  J. Taylor  V50  
19.07.6  D. Finney  V40  
20.04.0 J. Barr  V40
23.17.4  N. Gossedge  SM  
   
 10000m  
34.39.7  D. Roberts  SM  
35.03.9  S. Baker  SM  
39.11.1  J. Taylor  V50  
42.39.8  D. Finney  V45  
   
 3000m Steeplechase   
10.48.5 A. Payne  SM  
11.01.6 S. Hutchison  SM  
12.16.4 A. Vine  SM  
16.11.8 N. Gossedge  SM  
   
 110m Hurdles  
15.4  W.Morris  SM CR 
19.5  B.Slaughter  SM  
19.8  A.Payne  SM  
21.2  J.Ross  SM
   
 400m Hurdles  
59.9 J. Ross  SM
62.5 B. Slaughter  SM  
70.5 A. Vine  SM  
89.6 N. Gossedge  SM  
   
 70m Hurdles  
12.1 N. King  U13  
12.9 J. Groenen  U13  
13.9 N. Cham  U13  
   
 80m Hurdles  
16.1 P. Ayling  U15  
   
 
   
 2000m Walk  
12.17.0 J. Taylor  V50  
   
 3000m  
10.20.7 J. Taylor  V50  




High Jump  

1.55 J. Langley  U20  
1.55 M. Grant  U17  
1.50 J. Ross  SM
1.50  J. Legate  U20  
1.50 B. Slaughter  SM  
1.50 C. Legate  U15  
1.45 J. Groenen  U13  
1.40 N. King V40
1.35 G. Smith  U17  
1.35 C. Piper  U13  
1.30 J. Matthews  U15  
1.25 S. Dallaway  U13  
1.25  P. Ayling  U15  
1.20 D. Ayling  U17  
1.20 N. King  U13  
1.20 A. Vine  SM  
   
 Long Jump  
6.18 W. Morris  SM  
5.87 J. Ross  SM
5.63 B. Slaughter  SM  
5.31 J. Langley  U20  
5.30 N. Kensley  U17  
5.25 G. Crossland  SM  
5.01 C. Ayling  V45  
4.82 C. Gasson  U15  
4.81 D. Ayling  U17  
4.69  A. Harmer  U15  
4.64  T. Smith  SM  
4.56  M. Gurney  SM  
4.45  P. Ayling  U15  
4.43  J. Legate  U20  
4.38  J. Groenen  U13  
4.38  G. Smith  U17  
4.32 J. McFetters  U13  
4.31  S. Zohrehie  U15  
4.08  B. Appleby  U17  
4.05  L. Baker  U15  
4.05  N. King  U13  
4.00 J. Legate  V45  
3.55  C. Ayling  U13  
3.19  A. Ross  U13  
3.05  M. Pysden  U13  
2.60  E. Coope  V60  
2.00  J. Taylor  V50  
2.00  J. Keen  U11  
   
 Triple Jump   
11.42  J. Langley  U20  
11.07  B. Slaughter  SM  
11.05  C. Ayling  V45  
9.66 C. Legate  U15  
9.38  N. King  V40  
9.02  A. Vine  SM  
   
 Pole Vault  
2.80  B. Slaughter  SM  
1.24  N. Gossedge  SM  
1.00  P. Gilbvert  SM  
   
 Shot 7.26kg   
11.82  C. Morgan  SM  
11.16 B. Slaughter  SM  
10.05  N. King  V40  
9.31  G. Crossland  SM
8.09  P. Morgan  SM  
7.86  J. Legate  V40  
7.74  L. Wheeler  SM  
7.06 J. Ross  SM
5.92  N. Gossedge  SM  
5.89 P. Gilbert  SM  
   
 Shot 6kg   
6.50  E. Coope  V60  
5.50  J. Taylor  V50  
   
 Shot 5kg   
8.31  N. Kensley  U17  
8.26  M. Grant  U17  
   
 Shot 4kg  
10.66 C. Gasson  U15
8.16 G. Kybett  U15
7.08 o. Harmer  U13  
6.84 P. Innis  U15  
6.59 W. Langley  U15
6.35 S. Offord  U15
5.93 D. Ayling  U15
   
 Shot 3.25kg  
8.21 o. Harmer  U13  
6.56 N. King  U13  
5.79 M. Pysden  U13  
   
 Discus 2.00kg  
37.42 B. Slaughter  SM  
32.10 N. King  V40  
28.06 C. Morgan  SM  
21.78 J. Ross  SM
21.04 N. Gossedge  SM  
20.42 P. Morgan  SM  
20.26  C. Ayling  V45
19.94 L. Wheeler  SM  
16.34 J. Taylor  V50  
14.24 P. Gilbert  SM  
   
 Discus 1.5kg  
20.70 N. Kensley  U17  
18.92 M. Grant  U17  
   
 Discus 1.25kg  
33.46  A. Harmer  U15  
24.08 G. Kybett  U15  
21.46 C. Legate  U15  
16.02 P. Innis  U15  
15.68 W. Langley  U15  
   
 Discus 1.00kg  
18.06 O. Harmer  U13  
16.74 N. King  U13  
16.50 J. McFetters  U13  
13.82 J. Groenen  U13  
11. 54  A. James  U13  
10.74 P. Keen  U13  
   
 Javelin 800g  
41. 50 B. Slaughter  SM  
38.16 L. Wheeler  SM  
36.90 N. King  V40  
30.98 J. Legate  U20  
28.40 A. Payne  SM  
27.00 P. Morgan  SM  
26.98 J. Legate  V40  
25.84 J. Langley  SM  
22.90 J. Taylor  V50  
20.82 N. Gossedge  SM  
19.30 P. Gilbert  SM  
17.96 T. Smith  SM  
   
 Javelin 700g  
30.40 N. Kensley  U17  
22.34 M. Grant  U17  
   
 Javelin 600g  
41.22 CR A. Harmer  U15  
37.64 G. Kybett  U15  
27.70 P. Innis  U15  
   
 Javelin 400g  
26.36 J. McFetters  U13  
20.40 S. Dallaway  U13  
18.90 P. Keen  U13
14.44 D. Saunders  U13  
   
 Hammer 7.26kg  
39.02 C. Morgan  SM  
27.12 B. Slaughter  SM  
21.80 N. King  V40  
19.86 J. Ross  SM
16.82 N. Gossedge  SM  
13.48 J. Langley  U20  
12.78 J. Legate  U20  
   
 Hammer 6kg  
11.28 J. Taylor  V50  
   
 Hammer 4kg  
21.92 A. Harmer  U15  
20.50 G. Kybett  U15  
19.94 C. Legate  U15  
   
 Pentathlon  
2336 CR A. Harmer  U15

Female Rankings 1993

100m
13.5 S. Duvall U15
13.9 H. Brandon U20
14.0 H. Moore U15
14.4 J. Nightingale U20 
14.6 S. Keen V35
14.6 S. Winter U15
14.8 A. Morgan SW
14.9 M. King U15
15.0 H. Gibbs U15
15.3 L. Nicholls SW
15.4 S. Weeks V45
15.5 A. Mansell U15
15.5 J. Botting U17
15.5 C. Russell V35
15.6 J. Creed U13
15.7 I. Houston U15
15.9 E. Piper U13 
16.0 N. Clark U15
16.2 S. Coyne U13
16.3 A. Green V50
16.7 L. Taylor SW 
16.8 S. Stephanou U15
16.8 S. Coleman U13
17.7 M. Finney V45
18.3 K. Bewick U13

200m
27.8 S. Duvall U15
28.6 H. Brandon U20 
29.5 S. Keen V35
30.2 H. Moore U15
30.5 H. Gibbs U15
30.5 A. Reed U17
30.6 J. Nightingale U20
32.4 A. Green V50
32.7 L. Nicholls SW
32.8 S. Weeks V45
33.3 S. Stephanou U15
34.0 E. Piper U13
35.2 S. Coleman U13
35.5 L. Taylor SW
36.5 A. Morgan SW
37.4 J. Rogers U13 

400m
66.3 S. Keen V35
66.3 L. Nicholls SW 
70.3 C. Russell V35
79.5 L. Taylor SW
79.7 A. Good U20
81.5 J. Botting U17
82.9 J. Denning V40 
84.8 A. Green V50 
90.9 S. Weeks V45

800m 
2.26.1 L. Nicholls SW 
2.34.9 C. Russell V35
2.38.1 J. Standen U15
2.54.7 L. Taylor SW
2.58.2 H. Gibbs U15
3.00.3 A. Mansell U15
3.06.0 J. Denning V40
3.06.3 V. Wells U13
3.12.2 W. Hunt U13
3.14.4 S. Keen V35
3.20.3 H. Moore U15
3.44.0 M. Bowley V45 

1500m 
5.13.9 C. Russell V35
5.19.6 L. Nicholls SW 
6.09.9 J. Denning V40
6.18.3 C. Arnold U15
6.18.6 L. Taylor SW
6.26.8 H. Moore U15 
6.26.8 H. Gibbs U15

3000m 
11.14.5 C. Russell V35
11.46.8 L. Nicholls SW
12.50.0 L. Taylor SW
13.20.8 J. Denning V40

5000m 
23.34.7 J. Denning V40

70m Hurdles 
15.6 J. Creed U13
16.5 S. Coyne U13
17.1 E. Piper U13

75m Hurdles 
14.0 L. Cook U15
16.3 A. Mansell U15
16.3 J. Standen U15
17.2 M. King U15 
17.7 J. Creed U13 

80m Hurdles 
16.7 B. Plant V45 
17.5 S. Weeks V45

100m Hurdles
20.5 A. Morgan SW 
21.5 S. Weeks V45
6.69 N. Clark U15

2000m Walk 
15:31.6 M. Bowley V45

 

High Jump
1.45 J. Nightingale U20
1 35 H. Brandon U20 
1.20 J. Botting U17
1.20 S. Stephanou U15
1.20 S. Coleman U13
1.15 A. Morgan SW
1.15 L. Cook U15
1.15 M. King U15
1.15 S. Weeks V45 
1.00 M. Bowley V45
1.00 H. Francis U17
0.95 E. Hobdell U13 

Long Jump
4.60 S. Duvall U15
4.37 J. Nightingale V20
4.33 A. Green V50 
3.98 H. Gibbs U15 
3.96 L. Nicholls SW
3.95 S. Weeks V45 
3.80 H. Moore U15
3.76 J. Creed U13
3.63 L. Cook U15 
3.62 J. Botting U17
3.52 M. King U15
3.47 J. Standen U15 
3.18 J. Rogers U13 
3.15 A. Morgan SW 
3.14 W. Hunt U13 
3.04 H. Francis U17
3.02 I. Houston U15 
2.95 R. Rhodes UI3

Triple Jump
8.93 J. Nightingale U20 
8.83 S. Weeks V40 
7.37 J. Botting U17 
6.83 A. Morgan SW

4kg Shot
9.87 A. Morgan SW 
7.69 E. Brandon V45 
7.36 A. Green V50
5.95 S. Weeks V45 
4.79 L. Nicholls SW
4.69 L. Taylor SW 

3.25kg Shot 
6.74 S. Duval U15 
6.73 S. Stephanou U15 
6.05 H. Moore U15 
5.68 C. Arnold U15
5.53 I. Houston U15 
5.41 S. Coleman U13
5.36 A. Mansell U15 

1kg Discus 
32.02 J. Nightingale U20 
26.62 A. Morgan SW
24.72 S. Weeks V45
21.10 A. Green V50 
20.94 H. Brandon U20
17.02 M. Bowley V45 
16.02 E. Brandon V45 
15.54 L. Cook U15 
14.38 C. Arnold U15
13.46 N. Clark U15 
12.76 A. Mansel U15
11.86 M. King U15

0.75kg Discus 
8.06 E. Piper U13 

600g Javelin 
42.08 J. Nightingale U20
26.76 A. Green V50
24.14 A. Morgan SW 
19.64 S. Weeks V45
17.50 C. Arnold U15 
16.54 M. Bowley V45
14.56 E. Brandon V45
12.92 L. Nicholls SW
12.20 L. Cook U15 
5.70 H. Francis U17 
4.86 L. Taylor SW

400g Javelin
12.82 J. Rogers U13
8.62 R. Rhodes U13

Hammer 
30.50 A. Morgan SW
26.48 E. Brandon V45
14.54 S. Weeks V45
12.24 H. Brandon U20